KTPkannattajat.com

Puoli vuosikymmentä
Tänään on La Syys 04, 2010 4:22 am

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 23 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: TampU - KTP
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 6:44 pm 
Poissa
Käyttäjän avatar

Liittynyt: Ke Heinä 07, 2004 8:20 pm
Viestit: 6285
Paikkakunta: Sthlm/Hki
Hieno voitto hienon esityksen jälkeen. KTP:n ylivoimaa oli todistamassa myös valmentajavelhot Muurinen ja Touru. Eipä pelistä kummempaa kerrottavaa ole, kaikki pelaajat hoisivat hommansa kunnialla. Kannattajarintamallakin näytti hyvältä ja jengiä oli ihan hyvin paikalla. Päivän kohokohtia oli Tampereen Läski-Lehtisen hiillostaminen. Mies lähettikin ottelun loputtua käsimerkein tanssiinkutsun kotkalaiskatsomoon. Loistavuutta. Tästä on hyvä jatkaa.

Laitetaan vielä vaikka veikkausliiga.comin juttu:

Lainaa:
KooTeePee nujersi TamUn

FC KooTeePee kuittasi Liigacupin välieräpaikan kukistettuaan Tampere Unitedin Teemu Turusen komealla osumalla lukemin 1-0.

Ottelu Talin hallissa alkoi vauhdikkaasti ja KooTeePee hallitsi alkuminuutteja. Jo viidennellä minuutilla Ilja Venäläinen pääsi puskemaan läheltä, mutta pusku suuntautui suoraan TamU-maalivahti Mikko Kavénin syliin. Alkuminuuttien jälkeen kova tempo hieman laski ja peli tasaantui samalla.

TamUn ensimmäinen tilanne tuli 17. Minuutilla Ville Lehtisen puskiessa pallon yläriman kautta yli maalin. KooTeePeen maalilla Janne Henriksson tosin oli hyvin tilanteessa mukana. Reilun puolen tunnin kohdalla Heikki Aho laukoi voimalla 20 metristä, mutta Henriksson oli hereillä. Pelikello näytti 37 minuuttia, kun toisessa kenttäpäässä Tuomo Turunen tykitti kohti ylänurkkaa, mutta Kavén venytti mainiosti laukauksen kulmapotkuksi.

Kokonaisuutena avausjakso oli varsin tasaista taistelua, jossa ei koviakaan otteita kaihdettu. Toisen jakson alku oli toisinto ensimmäisestä ja kotkalaiset tulivat jälleen vahvasti. 52. minuutilla Venäläinen pääsi jälleen puskemaan hyvin, mutta Kavén oli taas oikeaan aikaan oikeassa paikassa.

Kavén oli mies paikallaan taas parikymmentä minuuttia myöhemmin, kun Tuomo Turunen pääsi vapaapotkun jälkeen laukomaan läheltä kovaa. Tilannetta seuranneesta vastahyökkäyksestä pääsi puolestaan TamUn vaihtomies Antti Hynynen laukomaan hyvin, mutta Henriksson toisessa kenttäpäädyssä oli Kavénin tavoin hyvin hereillä.

Ottelun ratkaisu nähtiin 83. minuutilla. KooTeePeen Tuomo Paakkari ajoi voimakkaasti sisään, pallo hiukan karkasi, mutta ajautui 16:n rajalla Teemu Turuselle. Turunen kääntyi näppärästi ja laukoi pallon komeasti alanurkkaan ohi Kavénin. TamU sai vielä kehitettyä takaa-ajon ja kotkalaispuolustus torjui maaliviivalta Aristides Pertot’n yrityksen; jatkotilanteesta vielä Sakari Saarinen pääsi laukomaan, mutta pallo meni puolustajan kautta niukasti ohi maalin.

Tampere United – FC KooTeePee 0-1 (0-0)
83. 0-1 Teemu Turunen

_________________
There's only one Joel from Salford!


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 7:28 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Helmi 25, 2005 1:28 pm
Viestit: 62
Niin. Katsoi sitä Teme Turusen näytöstä muuan mr. Hodgsonkin.....

Hyvä meininki!

_________________
"Oikea valtio on sellainen, jossa tehdään omaa olutta ja jolla on oma lentoyhtiö -jonkinmoinen jalkapallojoukkue tai ydinaseet auttavat asiaa, mutta vähintään oma olut on oltava."
-Frank Zappa


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 7:33 pm 
Poissa
Käyttäjän avatar

Liittynyt: To Heinä 08, 2004 11:21 am
Viestit: 1052
Jutussa ei mainittu Iljan hienoa saksaria.

Upea peli, hyvä tunnelma jne. jne.
Kiva nähdä myös tuttuja naamoja kentän reunalla.

_________________
"Nämä järjestysmiehet ovat niin yksinkertaisia, että jos niille menee ilmoittautumaan, ne heittävät putkaan." - S.Paananen


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 7:36 pm 
Poissa

Liittynyt: La Heinä 17, 2004 12:59 am
Viestit: 1154
Paikkakunta: Kotka
Hyvä pojat!!

Nyt harmittaa kun ei tullut lähdettyä mukaan :? Ensi viikolla on sitten pakko...


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 7:43 pm 
Poissa

Liittynyt: Ke Syys 22, 2004 10:50 am
Viestit: 196
Paikkakunta: Helsinki 10
Loistavaa!

Kokoonpano..?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 7:51 pm 
Poissa
Käyttäjän avatar

Liittynyt: To Heinä 08, 2004 5:33 pm
Viestit: 4197
Paikkakunta: 48130
Loistavuutta! Oliko sinikaarti saapunut taputtamaan omilleen?

_________________
"Pukuni alkaa olla viittaa vaille valmis." -Elvis Presley


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 7:53 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 4:44 pm
Viestit: 2843
Paikkakunta: 48100
GWL kirjoitti:
Loistavuutta! Oliko sinikaarti saapunut taputtamaan omilleen?

Tarkoitat kai tampuriini? Olihan siellä toistakymmentä kai, jotainhan ne lauleli, en oikein kuullut mitä.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 8:01 pm 
Poissa

Liittynyt: To Heinä 08, 2004 2:02 pm
Viestit: 906
Paikkakunta: Kotka
Velhoista oli "käärmeenkeittäjän" ja "kalapuikkoviiksen" lisäksi paikalla myös mm. Keurulainen ja Pyykölä. Myös Jan Walden pyöri paikalla. Kiitos pelaajille aivan loistavasta futiksesta ja taistelusta, sekä mukanaolleille kannattajille hyvistä nauruista. Hilpeä Tourun kohtaaminen toi ainakin meikäläiselle todella hyvän mielen. Myös mursulta saatu vekkulimainen vastakaiku tervehdykseeni oli ikimuistoinen!

Huh huh, että meillä on loistava joukkue! Ei kuitenkaan ruveta leijumaan jatkossa, eihän?

Joukkueestamme ei tänään ketään huonoa suorittajaa löytynyt. Kaikki taistelivat loistavasti. Siksi en viitsisi ketään erityisesti nostaa esiin, mutta on pakko todeta, että ainakin Muki ja Nitti ovat parantaneet huomattavasti esim. Lahti-pelistä ja kummankin taisteluasenne oli juuri sellainen kuin pitää.

Lönnström pelasi jälleen virheettömän pelin loistavalla asenteella! Olin ainakin puujalaksi tuomitsemisessani täysin väärässä ja turhan hätäinen vanhoja ja tarpeettomia Ruonala-höntsyjä muistellessa. Tosin näin voi käydä helposti, kun elää mukana niin suurella sydämellä. Mutten vielä täysin julista hankintaa loistavaksi ennen kuin ollaan pelattu oikeita pelejä oikealla nurmella yhtä hyvin tuloksin. Joka tapauksessa nyt näyttää hyvältä.

Kuka vittu on Jussi Kujala, jos oikeasti katsoo tämän hetken Teemu Turusta!

Ensi lauantaina kaikki mukaan!

Edit: Kujala ei tännä ollut kentälläkään, mutta jokainen ymmärtää pointin. Myös Savolainen puuttui Tampereelta.

_________________
"FC KooTeePee play in the Finnish Premier Division. They may have a funtime club crest and a baby gurgle name but they are a proper actual club, involving real actual people"


Viimeksi muokannut LeOrme päivämäärä La Maalis 25, 2006 8:28 pm, muokattu yhteensä 1 kerran

Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 8:03 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 4:44 pm
Viestit: 2843
Paikkakunta: 48100
e: LeOrme, oot mun idoli...


Viimeksi muokannut Stam päivämäärä La Maalis 25, 2006 8:11 pm, muokattu yhteensä 1 kerran

Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 8:06 pm 
Poissa

Liittynyt: To Heinä 08, 2004 2:02 pm
Viestit: 906
Paikkakunta: Kotka
Stadin Kotka kirjoitti:
Loistavaa!

Kokoonpano..?


----------------Henriksson--------------
-------------------------------------------
Viren-Lönnström-Tuunainen-Paakkari
-------------------------------------------
Tuomo T.------Vanninen-----Nykänen-
-------------------------------------------
------------------Teemu T.--------------
-------------------------------------------
-------Venäläinen--------Ikävalko-----


Vaihdosta Nykäsen tilalle Tyyskä ja Ikävalkon tilalle Ruuskanen.


Edit: Stam kerkesi ensin, mutten poista, koska mun viesti on sen verran kauniimpi. :)

_________________
"FC KooTeePee play in the Finnish Premier Division. They may have a funtime club crest and a baby gurgle name but they are a proper actual club, involving real actual people"


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 8:13 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 4:44 pm
Viestit: 2843
Paikkakunta: 48100
Tourun kohtaaminen oli kyllä jotain aivan legendaarista, Mursut ja kaikki muut "arvovieraat" vaan nauro herra Sopankeittäjälle.
Ja erityiskiitokset Läski-Lehtiselle, älä itke Lehtinen, ota hodari.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 8:28 pm 
Poissa
Käyttäjän avatar

Liittynyt: La Elo 20, 2005 12:31 pm
Viestit: 1456
Paikkakunta: Libanon
Lehtinen oli ihan kalju ja ruma. paskakin myös.
Kiitokset kaikille kannattajille. Huusimme tampereen suorastaan suohon.
joukkueelle suuret propsit taistelun ylläpitämisestä aina viime minuuttiin saakka. Tourulle olis kyllä pitän huutaa paljo julmemmin. Ensi vierasmatsiin ottanen myös viskiä mukaan, jotta dB:t pysyy huipussaan ja lauluääni heleänä.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: La Maalis 25, 2006 10:44 pm 
Poissa
Käyttäjän avatar

Liittynyt: To Touko 05, 2005 9:45 pm
Viestit: 106
Paikkakunta: Auge loyals
varaukseton Kuva

_________________
What you think the next happen now?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Su Maalis 26, 2006 3:59 pm 
Poissa

Liittynyt: Su Heinä 11, 2004 3:05 pm
Viestit: 1491
KySan mukaan Lönnström oli tamperelaisten pujottelukeppi. Paikalla olleet samaa mieltä?



http://www.keskilinkki.com/tamufckooteepee2006.php


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko:
ViestiLähetetty: Su Maalis 26, 2006 4:10 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 4:44 pm
Viestit: 2843
Paikkakunta: 48100
B-katsomo kirjoitti:
KySan mukaan Lönnström oli tamperelaisten pujottelukeppi. Paikalla olleet samaa mieltä?

Saman huomasin itsekkin Kymäriä lukiessa. Ei pidä mielestäni paikkansa, Mikko oli mies paikallaan, voitti pääpalloja ja purut olivat hyviä ja menivät myös hyvin omille. Yhteispelissä varmasti vielä parannettavaa mutta Kymärin raportti oli kyllä turhan negatiivinen


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 23 viestiä ]  Mene sivulle 1, 2  Seuraava

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com